KARACA Eğitim Yayınları, 1994 yılında Işık Yayın Dağıtım Ticaret ve Sanayi Ltd. Ş. adıyla kuruldu. Ancak 2008 yılı Temmuz ayından itibaren KARACA Eğitim Yayınları San. ve Tic. Ltd. Ş unvanını alarak isim değişikliğine gitti. KARACA Eğitim Yayınları, baskı tesislerinin de içinde yer aldığı grup şirketleri ile birlikte, Ankara’da 11.000 metrekarelik binasında hizmete devam etmektedir.

 

KARACA Eğitim Yayınları, 1994 yılında ilköğretim 1-5. sınıflarına yönelik toplam 42 sayıdan oluşan KOZA Ünite Dergisi ile adlı ilk ürün grubu ile yayın hayatına başladı. 2004-2005 öğretim yılı sonuna kadar KOZA Ünite Dergisi günden güne kendisini yenileyip geliştirerek; değişen ders programlarına göre gerekli güncelleştirmeler yapılarak öğretmen ve öğrencilerimizin beğenisini kazandı. Yayınevimiz, alandan gelen istekler doğrultusunda, 2001-2002 öğretim yılında yeni gereksinimleri karşılamak üzere SEVGİ Test Dergisi’ni de yayınlamaya başladı.

 

2005-2006 öğretim yılından itibaren yeni MEB ders programlarının uygulanmaya başlamasıyla yukarıda adı geçen yayınların yerini yenileri aldı. İlköğretim 1 - 5. sınıflara yönelik öğrenci merkezli ve yapılandırıcı bir yaklaşımla hazırlanan Etkinlikten Bilgiye-Bilgiden Etkinliğe Aylık Kazanım Çalışmaları adlı yeni bir süreli yayın yayımlandı.

Yeni eğitim programlarının getirdiği anlayış doğrultusunda ilköğretim 1 – 8. sınıflar Çalışma Yaprakları adıyla hazırlanan kaynak ürünlerimiz alanda büyük beğeni aldı. Aynı eğitim öğretim yılında 1 – 8. sınıflar için SBS Sınavına Hazırlık Deneme Sınavlarını yayımladık. Etkinlikten Bilgiye Tüm Dersler 1 – 5. sınıflar kitaplarıyla öğrencilerin etkinlikler aracılığıyla bilgiye ulaşmaları amaçlandı. Yayınevimiz, bu yayın çeşitliliğini yıllar içinde farklı isimlerle, farklı ürünler şeklinde arttırarak ülkemizin en önemli yayınevlerinden biri konumuna geldi.

 

KARACA Eğitim Yayınları, 2005-2006 öğretim yılından itibaren, okul öncesi eğitimi alanında da ciddi girişimler yaptı. “Mavi Yunus Okul Öncesi” markasıyla Mavi Yunus Okul Öncesi Kavram Çalışmaları (10 aylık periyodik yayın), Mavi Yunus Okul Öncesi Öğretim Seti gibi ürünler yayımlayarak okul öncesi eğitimi alanında ilk adımı attı. MEB'nca hazırlanan okul öncesi eğitim programına uygun, yapılandırıcı yaklaşımı göz önünde bulunduran okul öncesi eğitim seti, kaynak kitap, öğretmenlere ve öğretmen adaylarına yönelik destek/rehber kitaplar gibi onlarca yayın hazırlayıp öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetine sundu.

 

KARACA Eğitim Yayınları, 2006 yılından bugüne “Mavi Yunus Okul Öncesi” markasını güçlendirmek için yaklaşık 25.000 civarında “okul öncesi öğretmeni, KML çocuk gelişimi bölümü öğrencisi ve okul öncesi öğretmen adaylarının” katıldığı eğitim seminerleri düzenledi, benzer eğitim seminerlerine sponsorluk desteği verdi. Ayrıca TEMA Vakfı Ankara Temsilciliği tarafından yürütülen TEMA Vakfı ve Minik Tema çalışmalarına sponsor olarak destek oldu.

 

KARACA Eğitim Yayınları, hâlen okul öncesi eğitim yayıncılığı alanında ülkemizin en önemli yayın kuruluşlarından biri olup “Mavi Yunus Okul Öncesi” markası ile 0-3, 3-4,  4-5, 5-6 yaş gruplarındaki çocuklara yönelik yüzlerce ürünü ile sektörün en önemli yayın markasıdır. Bu basılı yayınlar, sınıf içi ve dışı uygulamalara yönelik elektronik içeriklerle desteklenmektedir.

 

KARACA Eğitim Yayınları, 1973 yıldan beri eğitim yayıncılığı faaliyeti gösteren  KOZA Yayın Dağıtım AŞ’nin bir kardeş kuruluşu olarak faaliyetlerine devam etmekte olup ülkemizin her ilinde, yaklaşık 250 bayi, bölge bayi temsilcileri ve satış tanıtım ekibi ile faaliyetlerini sürekli geliştirmektedir. Her yıl İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Samsun vb. birçok kitap fuarına ve çeşitli tanıtım etkinliklerine katılmaktadır. Ayrıca farklı sosyal medya hesapları üzerinden sürekli tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarını yürütmektedir.

 

Koza Karaca Yayın Grubu’muza ait farklı markalardaki bine yakın ürünümüzün genel dağıtım, satış ve pazarlama işleri Koza Karaca Yayın Pazarlama AŞ tarafından sürdürülmektedir.

 

KARACA Eğitim Yayınları Ltd. Ş.

 

 

 



     