KARACA Eğitim Yayınları, 1994 yılında Işık Yayın Dağıtım Ticaret ve Sanayi Ldt Ş. adıyla kuruldu. İlköğretim 1-5. sınıflarına yönelik toplam 42 sayıdan oluşan KOZA Ünite Dergisi ile yayın hayatına başladı. 2004-2005 öğretim yılı sonuna kadar KOZA Ünite Dergisi günden güne kendisini yenileyip geliştirerek; değişen ders programlarına göre gerekli güncelleştirmeler yapılarak öğretmen ve öğrencilerimizin beğenisini kazandı.    Yayınevimiz, siz değerli öğretmenlerimizin istekleri doğrultusunda, 2001-2002 öğretim yılında yeni istek ve gereksinimleri karşılamak üzere SEVGİ Test Dergisini de yayınlamaya başladı. 2004-2005 öğretim yılı sonuna kadar aralıksız yayınını sürdürdü. 2005 Yılında Müfredat Programların değişmesiyle birlikte yeni ürünler hazırlanmaya başlandı.

   2005-2006 öğretim yılından itibaren yeni müfredat programlarının uygulanmaya başlamasıyla yukarıda adı geçen yayınlarımızın yerine yenilerini hazırladık. Etkinlikten Bilgiye-Bilgiden Etkinliğe Aylık Kazanım Çalışmaları adıyla yeni bir süreli yayın tasarlayarak yayınladık. Bu ürünümüzde yeni programın ruhunu yansıtmaya çalıştık. Öğrenci merkezli ve yapılandırcı bir yaklaşımla hazırlanan 1 - 5. sınıflara yönelik bu kaynak ürünler, aynı yıl MEB’nın süreli yayınların satışı ile ilgili yayınladığı genelgeler nedeniyle yayınını  durdurdu.

 

    Yeni program doğrultusunda 1 – 8. sınıflar Çalışma Yaprakları adıyla hazırlanan kaynak ürünlerimiz büyük beğeni aldı. Aynı öğretim yılında 1 – 8. sınıfları kapsayan SBS Sınavına Hazırlık Deneme Sınavları yayınlandı. Etkinlikten Bilgiye Tüm Dersler 1 – 5. sınıflar kitaplarıyla öğrencilerin etkinlikler aracılığıyla bilgiye ulaşmaları amaçlandı.

 

   Yayınevimiz, 2005-2006 öğretim yılından itibaren, okul öncesi eğitimi alanında da faaliyetlerine başlamıştır. Mavi Yunus Okul Öncesi Kavram Çalışmaları (10 aylık periyodik yayın), Mavi Yunus Okul Öncesi Öğretim Seti ile okul öncesi eğitimi alanında ilk adım atılmıştır. MEB'nca 2002 yılında hazırlanan ve 10.08.2006 tarihinde yenilenen okul öncesi eğitim programına uygun, yapılandırıcı yaklaşımı göz önünde bulunduran yayınlar hazırlayıp öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetine sunduk.

 

    Mavi Yunus Okul Öncesi geleceğin büyüklerinin yetiştirilmesinde üzerine düşen sorumluluk gereği 2007 – 2008 Eğitim Öğretim yılında 3 – 4 yaş ve 5 – 6 yaş çocuklarına hitabeden yeni yayınlarıyla sizlerle olmaktan mutluluk duymaktadır.

    Mavi Yunus olarak Okul Öncesi yayıncılığında yeni olmamıza rağmen yaklaşık 36 yıldan beri eğitim yayıncılığı faaliyeti gösteren  KOZA Yayın Dağıtım A.Ş.’nin bir parçası olduğumuzu da sizlerle paylaşmak isteriz.

 

    2008 yılı Temmuz ayından itibaren KARACA Eğitim Yayınları olarak yaptığımız isim değişikliğinden sonrada “Kaliteli ve Güvenilir Yayıncılık” ilkesine sadık kalarak yayınlarımızı sürdüreceğiz. Birinci amacımız nitelikli ve kaliteli yayınlar sunmak olacaktır.

    Başarılı ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle saygılar sunarız.

KARACA Eğitim Yayınları Ltd. Ş

 


     